Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 02.01.2019 08:42:27

Domeček na konci vesnice

Naše ovce/Our sheep

Berrichon du Cher

Francouzské národní plemeno  
 
  Již delší dobu jsme si říkali, že si pořídíme ovce. Nejdříve jsme si pořídili křížence na výpas zahrady, která se nám nechtěla sekat. S masnou výtěžností i s kvalitou masa jsme nebyli moc spokojeni, tak jsme se rozhodli, že když si budeme pořizovat některé plemeno na chov, budeme volit mezi masnými plemeny. Moc se nám líbilo plemeno texel a suffolk. Ale na Národní výstavě hospodářských zvířat 2006 v Litomyšli jsme poznali plemeno berrichon du Cher, u nás poměrně dosud málo chované. Tak jsme o tomto plemeni začali sbírat informace a nakonec jsme se rozhodli, že si jej pořídíme. Jediný vystavovatel tohoto plemene, pan Pašta, je zrovna úspěšným chovatelem tohoto plemene, tak slovo dalo slovo a v květnu 2007 jsme si jeli pro základ našeho stádečka. Dovezli jsme si 2 šestiměsínčí jehnice a 1 čtyřletou březí bahnici. Zakrátko se jí narodilo jehně, beránek. Tento beránek, nepříbuzný na naše "mlaďošky" se stal tatínkem jejich jehniček. Do dalšího chovu jsme se rozhodli si ponechat naše "mlaďošky" a jejich 2 dcery. Letos plánujeme vyjet na aukci beranů a pořídit nějakého vhodného berana na tyto naše 4 holky.
 
 
Stručná charakteristika plemene berrichon du Cher


  Jedná se o plemeno, které bylo odedávna chováno ve střední Francii v regionu Berry, přesněji v departmentu Cher. Jak už krajinný ráz napovídá, je to nížinné plemeno s řidší vlnou a horším obrůstem hlavy, nohou a břicha. Roku 1780 bylo původní plemeno z této oblasti kříženo s merinem. Další zlepšení plemene bylo docíleno kolem roku 1800 přikřížením zejména plemen leicester, cotswold a kent. V roce 1936 byla založena plemenná kniha. Tolik stručná historie plemene.
Jedná se o masné plemeno, které je v poslední době i u nás používáno do otcovské pozice ke křížení. Berani předávají výborné osvalení a zlepšují tak masnou výtěžnost jehňat. Berrichoni jsou velice kompaktní a výborně osvalení. Bahnice dosahují hmotnosti 70 – 80 kg a berani 110 – 120 kg. Obě pohlaví jsou bezrohá. Přestože se jedná o masné plemeno, i vlna je kvalitní. Vlna je polojemná, sortimentu B – BC. Plemeno vyniká klidným temperamentem a je vhodné pro oplůtkový systém pastvy. Plemeno berrichon du Cher je mezi masnými plemeny zvláštní svým dlouhým plodným obdobím. To představuje výhodu, že jehňata se rodí 3x za 2 roky. Ale samozřejmě je nutné zajistit komfortnější ustájení během zimních měsíců, aby se zabránilo tomu, že by se jehňata rodila „do sněhu.“  Plemeno také vyniká dobrou plodností, cca 140 – 160%. Denní přírůstek jehňat je také velice slušný, 300 – 350g za den a hmotnost jehňat ve 100 dnech je 35 – 40 kg.
 
 
 
 
Naše první jehňátka - kříženci.
_______________________________________________________________________________________________________
 
 
 
Národní výstava hospodářských zvířat Litomyšl 2006 - Berrichon du Cher.
_______________________________________________________________________________________________________
 
 
 
Typická hlava ovečky berrichon du Cher.
_______________________________________________________________________________________________________
 
 
 
 
Když se narodí na Nový rok jehně nížinného plemene na Vysočině v -20 °C .
_______________________________________________________________________________________________________
V roce 2009 jsme pořídili plemenného berana, importovaného z Polska. Beran je linie Pietro a byl oklasifikován třídou ER a 95 bodů. Je to mazlík, hodný a nekonfliktní. Pojmenovali jsme jej Vašek. V roce 2010 se budeme těšit na jeho potomky.
 
______________________________________________________________________________
 
 
Rok 2010 byl v chovu našich ovcí zlomový. Rozhodli jsme se začlenit do kontroly užitkovosti. Jsme sice omezeni prostorem, ale toto plemeno u nás patří k málopočetným, tak na kontrolu užitkovosti není nutné stádo 10 matek, ale stačí jich 5. V lednu a v březnu se nám narodila jehňata po našem Vaškovi. Lednová byla dvojčata beránek a jehnička a březnové byl jedináček - jehnička. Tady se nám vyskytly problémy při porodu, kdy maminka (prvnička) potřebovala pomoci. Bohužel měla pak i málo mléka, tak jsme jehně dokrmovali z láhve. Naštěstí je to holka, tak si ji necháváme do dalšího chovu. Pojmenovali jsme ji Kytička. Je to jediná ovečka, která má jméno. Samozřejmě skutečnost, že si jehničky po našem Vaškovi necháváme, přinesla některé změny. Vaška jsme museli prodat. Odcestoval do nedalekých Tasovic, kde bude mít početné stádo masných oveček. Doufáme, že se mu tam bude líbit.
 
Letošní jehňata nám dělají velkou radost. Jako kolekce vyhrály 2. místo na výstavě Vysočiny v Bohdalově. Beránek byl na Zlobici oklasifikován známkou ER a 98 bodů! Bohužel máme na něj všechny ovečky příbuzné, tak jsme se jej rozhodli prodat. Jinak bychom si jej asi nechali. Povahou je stejný jako jeho táta, mírný a nekonfliktní.
 
TOPlist