Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 02.01.2019 08:42:27

Domeček na konci vesnice

Naše kozy/Our goats

 

Dorotka

   Po té, co jsme již téměř 4 roky neměli kozy, jsme se rozhodli pro kozičku. Pořídili jsme si 50% anglonubijku Dorotku. Její máma je česká bílá koza a tatínek anglonubijský kozel. Drotka se přiřadila k našemu stádečku ovcí a skvěle se s nimi skamarádila.

              

 

       

=====================================================================================================================

Azalka

75% anglonubijka

Azalka je dcera dorotky, narodila se 2014 jako 1. z dvojčat (obě holky) a je po anglonubijském plemenném pozlovi linie Tonic.

 

===================================================================================================================

Bazalka

Bazalka je sestra (dvojče) Azalky.

 

 

===================================================================================================================

Česká koza hnědá krátkosrstá

S hnědými kozami už jsme skončili, nyní máme záměr vybudovat stádo anglonubijských koz.
 
 
  V roce 2006 jsme si pořídili kozu. Rozhodli jsme se pro naše národní plemeno, českou hnědou krátkosrstou. Tak jsme si na podzim jeli pro kůzle do Šestajovic k p. Tichému. Vybrali jsme si rohatou kozičku linie Hansi. Její matka trhala rekordy v dojivosti i v kvalitě mléka. Naši kozičku jsme pojmenovali Pivoňka. Bohužel jsme netušili, že je již březí a že si vezeme 2 v 1. V únoru 2007 se jí narodila kozička, kterou jsme pojmenovali Jahůdka. Jahůdku jsme věnovali naší známé do Poštorné. S užitkovostí naší Pivoňky jsme první rok laktace moc spokojeni nebyli, obzvlášť když jsme znali její maminku. Vydojila si v kontrole užitkovosti II. třídu. Aspoň něco. Na podzim 2007 jsme byli Pivoňku připustit v Kozlově u Křižanova. Vybrali jsme si mladého, bezrohého, kompaktně stavěného kozla. V březnu 2008 se Pivoňce narodila dvojčata, kozlík Matěj a kozička Malina. Malina byla od narození perfektní, naprostá kopie tatínka. Tak jsme si ji nechali do dalšího chovu. Matěj měl bohužel nestandardní barvu světlé kávy, stejně jako kozička Jahůdka z předchozího roku. S užitkovostí jsme na druhé laktaci už byli spokojeni, ještě není známa výsledná třída z kontroly užitkovosti, ale asi jsme si polepšili. Nyní máme Pivoňku i její dceru Malinu připuštěnou nádherným kozlem linie Ještěd. Je většího rámce, tak očekáváme na kůzletech zlepenší vzrůstu, neboť obě naše holky jsou nižší. V dubnu se uvidí.
 
 
 
 
Naše Pivoňka na vycházce na zahradě.
 _______________________________________________________________________________________________________
 
 
Výběr naší první kozičky - Pivoňky.
_______________________________________________________________________________________________________
 
 
Narodilo se nám první kuzlátko - Jahůdka.
_______________________________________________________________________________________________________
 
 
Naše druhá kůzlátka Matěj a Malinka při hře.
______________________________________________________________________________________________
 
Duben byl pro naše kozeny plný změn. Pivoňce se narodila kozička Rozinka a bohužel její sestřička se narodila již mrtvá. Malině se narodily holky Klapouška a Čertice. Malina se nám jevila po stránce nádoje fantasticky, nicméně jsme zjistili, že má v mléce nízkou bílkovinu. Tak jsme veškeré naděje našeho chovu vkládali do Čertice, která byla velmi statné kůzle. Ale jak se situace pořád mění, po koupi poníka a rozšíření oveček jsme zjistili, že než bychom ukrojili prostoru našim kozenám, bude lepší, když jim najdeme nový domov. Kůzle Klapoušku si vzal pan Juračka z Jeseníků na svoji farmu a zbytek holek se stěhoval do Jankovic k panu Balounovi. Jsem přesvědčená, že jim tam bude lépe než u nás, protože tady bych jim neposkytla pastviny a hlavně ne společnost jiných koz. Je tu bez nich smutno a hlavně ticho. Ale dokud se naše prostorové možnosti nezlepší, ke kozám se zatím nevrátíme.
TOPlist