Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 02.01.2019 08:42:27

Domeček na konci vesnice

Štěňata/Puppies


Musíme zde napsat pár upozornění, s čím by měl člověk počítat, než se rozhodně pro maďarského chrta:

1)  Jedná se o velkého psa (+- 30 kg), takže musíme počítat s adekvátními náklady na krmení. Pokud budeme krmit granulemi střední třídy (horší nedoporučujeme), musíme počítat s náklady na krmení cca 800,-/měsíc. 

2)  Jedná se o psa sportovce, takže majitelé musejí být sportovně založení. Maďarský chrt není kdoví jaký vytrvalec, takže se spokojí s několika aportky, hodinovou vycházkou, popř. půlhodinovým během vedle kola. To neznamená, že nezvládne větší zátěž. I naši chrti absolvují několik dogtrekkingů ročně (od 80 do 110 km), ale musí být na to patřičně připraveni. Ale pro úplné pecivály se chrt nehodí. A kdo chce svého chrta obzvlášť potěšit, dopřeje mu vyžití na dostihové dráze nebo na coursingu.

3)  Jedná se o krátkosrstého psa (navíc psa bez zásob tuku), takže by neměl být celoročně ubytován venku. Jak se začnou teploty blížit k 0, je nutné i otužilého psa přesunout někam, kde nemrzne (kotelna, garáž, chodba). Psi dlouhodobě ubytovaní venku v mrazech mívají časem problémy s klouby a s funkcí ledvin. Také jejich sportovní výkonost je o dost horší. Samozřejmě nejlepší ubytování je pro maďarského chrta v bytě, co nejblíže člověku. Je to pes, který by měl mít častý kontakt se svým člověkem a odsunutím "na samotku" do kotce hodně citově strádá.

4)  Jedná se o chrta, který je více vázán na člověka a tudíž patří k těm "cvičitelnějším" chrtům. Bezproblémů zvládne běžný výcvik a může praktikovat i jiné sporty, než jsou dostihy. Díky své ovladatelnosti může být parťákem i při agility nebo práci ve spřežení. Ale samozřejmě běhání na dráze má v krvi a nemusí se jej učit. V ostatních sportech nebude extra vynikat, ale pro páníčka, se kterým má dobrý vztah, se bude snažit udělat maximum. Takže i s maďarským chrtem se dá dělat agility, ale kdo chce sbírat trofeje, tomu doporučujeme border kolii. Běžnou poslušnost zvládá při laskavém zacházení na jedničku, s jednou výjimkou. Jakmile začne štvát zvěř, není odvolatelný. S tím musí každý zájemce o chrta počítat, že přivolání bude fungovat jen dokud se pes nerozběhne za zvěří.

5) Jedná se o psa, který nesnáší tvrdé zacházení. Při výchově je samozřejmě třeba trvat na svém a být důsledný, ale je nutné psovi dávat najevo, že ho má páneček rád. Takže doporučujeme spíše pozitivní motivaci. Při tvrdém zacházení začne být pes bázlivý (někdy až agresivní) a hlavně nevypočitatelný.

6)  Jedná se o velice temperamentního psa, který obzvlášť v mladém věku nezná míru pohybu a dokáže se sám "zničit." Na to musí dávat majitel pozor například u aportků nebo u delších procházek u psa do 1,5 roku věku. Fyzicky ještě není pes vyvinut a vyšší zátěží může dojít k poškození kloubů a vazů. Maďarský chrt na sobě nedá znát únavu, takže na to musí majitel myslet a mladému psovi pohyb dávkovat tak, aby si neublížil.

 

Webová stránka byla vytvořena pomocí on-line webgenerátoru WebSnadno.cz

TOPlist